KULTŪRAS JAUNUMI

30.10. 2018

Skatuve vieno Latviju un Ukrainu

20.oktobrī Salaspils Kultūras namā noritēja ļoti īpašs sadraudzības koncerts, kas pulcēja kopā tik dažādus, un tomēr tik līdzīgus savā mīlestībā pret tautas mantojumu amatiermākslas kolektīvus.

“Draudzība bez robežām” – tā saucās šis skaistais, raibais, skanīgais koncerts, kurā jauniešu deju kolektīvs “Ūsiņš” par godu 50 gadu jubilejas sezonas atklāšanai sasauca kopā savus draugus –  Salaspils jauniešu deju kolektīvu “Austriņš”, krievu dziesmu ansambli “Otrada”, Ādažu tautas deju ansambli “Sprigulītis”, Garkalnes vidējās paaudzes deju kopu “Saime” un Ukrainas tautas ansambļus “БЕРЕГИНЯ”, “БАРВИ” un “ЗОЛОТЕ ПЕРЕВЕСЛО”.

Kā izveidojusies draudzība starp jauniešu deju kolektīvu “Ūsiņš” un Ukrainas dziedošajiem ansambļiem? Atbilde ir meklējama festivālā Baltkrievijā, kas notika pirms trīs gadiem. Toreiz, esot vairākas dienas kopā, radās interese vienam par otru – par tautas mākslu, tautas tērpiem un tradīcijām.

Koncerts pulcēja pilnu zāli, bija ieradušies gan salaspilieši, gan pilsētas viesi, un sarunas ritēja vismaz trijās valodās. Klātesošie čukstus apbrīnoja gan latviešu meitu un dēlu staltumu un raitos deju soļus, gan skaisto latviešu mūziku, gan viesu košos tērpus un nedzirdēti skanīgās balsis. Īpašs pārsteigums bija mūsu, salaspiliešu, “Otradas” dziedātāju izpildītā dziesma ukraiņu valodā. Dažas smeldzīgas melodijas ukraiņu izpildījumā lika aizdomāties par mūsu tautu sarežģītajiem likteņiem, taču dzīvesprieks, kas par spīti visam strāvoja no skatuves, sildīja sirdis. Patiesi, draudzībai nav robežu, ja cilvēkus vieno mīlestība pret mākslu!

Kopā ar tautas dziesmu ansambļiem Salaspilī ieradās arī kultūras darbinieki no Ukrainas. Viesi pirms koncerta iepazinās ar Salaspils Kultūras nama darbību, apmeklēja Mūzikas un mākslas dārzu, kā arī viesojās Salaspils Mūzikas un mākslas skolā. Ukraiņi bija patīkami pārsteigti par mūsu iestāžu gaišumu, sakārtotību, izmantotajiem tehniskajiem risinājumiem un aprīkojumu. Tāpat viesi apbrīnoja mūsu pilsētas skaistumu, tīrību, sakoptās ielas un krāšņās puķu rotas. Šāda pieredzes apmaiņa ir ārkārtīgi vērtīga, jo ļauj uz savu darbu un savu pilsētu paskatīties no malas un ieraudzīt daudzas sakārtotās lietas, ko ikdienā vairs nepamanām un uzskatām par pašsaprotamām.

Paldies par brīnišķīgu koncertu un vērtīgo pieredzi mūsu ukraiņu viesiem, kā arī Latvijas kolektīviem un to vadītājiem – TDA “Sprigulītis” vadītājai Lienei Kļaviņai, VPDK “Saime” vadītājai Baibai Kravčenokai, un, protams, Salaspils Kultūras nama jauniešu deju kolektīvu “Austriņš” un “Ūsiņš” vadītājam Mārtiņam Pēdājam. Uz tikšanos citos koncertos!